İzmit'te Belediye Kavgası: Hizmet Yarışı mı, Güç Savaşı mı?

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
Sabah saatlerinde İzmit Tavşantepe Mahallesi’nden şaşırtıcı bir haber geldi. İzlediğim görüntüler karşısında hayretler içerisinde kaldım. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi işçileri birbirine girdi. Peki ama neden? Belediyecilik, bir hizmet yarışıdır. Belediyelerin hizmete birbiriyle yarışması vatandaşın işine gelir. Her belediye kendi alanında yarışır. Biz Kocaelililer olarak bu konuda adeta seviye atladık. Bunun bir üst kademesi olamaz. Kocaeli’de, iki farklı belediyenin işçileri, vatandaşın faydasına olacak bir hizmet için sadece yarışmadılar; birbirleriyle bu yüzden kavga ettiler. Şaka gibi ama gerçek... Vatandaş olarak benim gözlerim doldu. Nerdeyse ağlayacaktım. Gülelim mi ağlanacak halimize... Olayı hepiniz biliyorsunuz; bu yüzden detaylara girmeyeceğim. Kocaeli Şehir Hastanesi’ne kestirme yoldan ulaşmak isteyen Tavşantepe ve Bekirdere sakinleri, konuyla ilgili olarak muhtarlık, İzmit Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunmuştu. İzmit Belediyesi hemen hastane duvarına bir demir köprü yapmıştı. Ancak hastane, bu konuda herhangi bir başvuru ve izin alınmadığından o merdiveni kaldırmıştı. Bugün ise, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerekli görüşmeleri yapıp izinleri alarak, köprü yerine duvarın bir kısmını yıkarak hastaneye kestirme bir yol açılması için bölgeye gitmişti. İzmit Belediyesi'nin ekipleri ise, o bölgede bulunan ve hastaneye giden yolun asfaltlanması için sabah saatlerinde oradaydılar. Nasıl bir tesadüftür ki, Büyükşehir Belediyesi işçileri ile İzmit Belediyesi işçileri birbirleriyle karşılaşmışlar. “Burayı biz yapacağız,” “Hayır, biz yapacağız” tartışması, hatta arbede çıkmış. Olay sonrasında İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve meclis üyeleri çalışma yapılacak alanda açıklamalarda bulunmuş. Bunun üzerine olay yerine bazı AK Partili Meclis Üyeleri ve başka görevliler gelmiş. Olay büyümüş. Yaşanan trajikomik görüntüleri hep birlikte gördük. Kimse kusura bakmasın ama basitçe çözülecek ve büyütülmeyecek bir olayı her iki taraf da gündem yapacak büyük bir olaya çevirdi. Yahu, madem vatandaş için bunu yapacaksınız, hanginizin yaptığının ne önemi var? Seçimlerin üzerinden daha bir ay bile geçmemişken bu kavgalar ne anlama geliyor? Seçimden bu yana İzmit Belediyesi ile AK Partili meclis üyeleri arasında sürekli açıklamalar ile devam eden bir mücadele var. Bu tartışma ve olaylara müdahil olan herkese söylüyorum: Kavgayı bırakın, hizmet üretin. Sürekli bir gerilim, sürekli bir atışma nereye kadar sürecek? Seçimler bitti. Yönetimde olan iş yapacak, hizmet üretecek. Muhalefette bulunan ise o işi ve hizmeti denetleyecek. Eğer hatası ve yanlışı varsa bunu gündeme getirecek, düzeltilmesini veya soruşturulmasını sağlayacak. Vatandaşa daha iyi ve daha kaliteli hizmet için öneride bulunacak. Kavgayı bırakıp bu millet için proje üretin.