Girişimin öncüleri Başkentte buluştu

Forum Tanrısı

Administrator
Yönetici
Türkiye'nin en geniş katılımlı girişimcilik etkinliklerinden olan Girişim'23, bu sene de girişimciler, teknoloji geliştirme bölgeleri, ilgili bakanlıklar, kamu kuruluşları, yerel otoriteler, teknoloji transfer ofisleri, kümelenmeler, kuluçka merkezleri, melek yatırımcılar, risk sermayedarları, kitlesel fonlama kuruluşları ve daha birçok kurum ve kuruluşu bir araya getirdi. Düzenlenen programa, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, TİM Başkan Vekili Kutlu Karavelioğlu, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanı sıra, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadın Statüsü Genel Müdürü Süreyya Erkan, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hande Öztürk, Kaisder Üyesi İş Makinaları Mühendisleri Birliği Başkanı Halide Rasim, ANGİKAD Girişimci İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Diker, Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu ve Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu başta olmak üzere alanında uzman pek çok kişi katılım sağladı. Girişim'23'ün amacı, Türkiye'nin teknoloji ve girişimcilik alanında güçlenmesine katkı sağlamak ve bu sayede ülkenin kalkınmasına ve bireysel başarıların artmasına destek olmak. Etkinliğe standıyla katılan Ankara Büyükşehir Belediyesi de etkinliklere verdiği desteklerle Ankara'nın girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmakta rol oynuyor. Girişim'23'ün Yürütme Kurulu Başkanı Nezih Kuleyin, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü artırmak için yüksek teknolojili ürünlerin üretimine odaklanmanın gerekliliğini vurgulayarak, Girişim’23 gibi etkinliklerin sektördeki rolüne ilişkin şu ifadelere yer verdi: “Türkiye'nin modernleşerek uluslararası rekabet gücü kazanabilmesi için yüksek teknolojiyle katma değerli ürünler üretmeye inanıyorum. Bu nedenle girişimciliğe özel önem veriyorum. Biz bu organizasyonları değişik gruplardan, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin oluşturduğu bir yapı gibi sürdürmekteyiz. Organizasyonu Semor şirketi yürütmekte ancak biz yürütme kanalı organı ile organizasyonumuzu ilerletmeye çalışmaktayız. Bu yıl da hem çeşitli konuşmacılarla hem de birçok firma ile girişimcileri bir araya getirerek önemli bir iletişim ağının oluşturulmasına vesile olduk.” “GİRİŞİMCİLİK SADECE KİŞİSEL BİR MESELE DEĞİL”Girişimcilik ekosisteminin güçlenmesinde bireysel çabalara ek olarak genç girişimcileri destekleyen dernekler ve kuruluşların da büyük katkısı olduğunu belirten Kuleyin, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası gibi kurumların ve kamu kuruluşlarının da girişimcilere önemli destekler sağladığını ifade ederek, “Girişimcilik sadece kişisel bir mesele değil, aynı zamanda genç girişimcileri destekleyen dernekler ve kuruluşlar gibi kurumların da katkılarıyla gerçekleşiyor. Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Açık Hava Reklamcılar Derneği, Yazılım Sanayicileri Derneği gibi kuruluşlar da bu ekosistemin önemli bir parçası. Ayrıca, kamu kuruluşları da girişimcilere destek sağlıyor. Örneğin, Türk Patent Kurumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Vakfı gibi kurumlar girişimcilere olanaklar sunuyorlar.” dedi. “ANKARA, GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİN TEMEL TAŞLARINDAN BİRİ”Ankara'da düzenlenen etkinliklerin, girişimcilik ekosisteminin gelişimi açısından kritik bir rol oynadığını vurgulayan Kuleyin, Ankara'nın altyapısı ve kaynaklarıyla girişimciler için elverişli bir ortam sunduğunu söyledi ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Girişimcilik ekosisteminin temel taşlarından biri olan Ankara'da yapılan etkinliklerin önemli olduğunu düşünüyorum. Ankara'nın alt yapısı ve kaynakları girişimciler için oldukça elverişlidir. Bu nedenle, Ankara'nın girişimcilik ekosistemine daha fazla katkı sağlayacak etkinliklere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu konuda önemli bir rol oynuyor. Etkinliklerimize verdikleri destekler ve sağladıkları olanaklar sayesinde Ankara'nın girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmamıza yardımcı oluyorlar. Bu sayede, girişimcilerin yatırımcılarla buluşmaları, teknoloji şirketleriyle işbirlikleri kurmaları ve kendi ürünlerini geliştirmeleri için uygun bir ortam sağlanıyor.Amacımız, Türkiye'nin teknoloji ve girişimcilik alanında güçlenmesine katkı sağlamak ve bu sayede ülkenin kalkınmasına ve bireysel başarıların artmasına destek olmaktır. Bu nedenle, girişimcilerin ve destekleyici kurumların bir araya gelerek ortak çalışmalar yapmaları büyük önem taşımaktadır.”